Nasza szkoła w programie Socrates – Comenius

W roku szkolnym 2004 / 2005 podjęliśmy decyzję o przystąpieniu do programu współpracy międzynarodowej w ramach projektu:

Socrates – Comenius

Celem jego jest stworzenie uczniom i nauczycielom możliwości wspólnej pracy nad wybranym tematem w ramach zajęć szkolnych, wymiany doświadczeń oraz badania różnych aspektów różnorodności kulturowej, środowiskowej, społecznej i ekonomicznej krajów objętych programem.

Roli koordynatora projektu w naszej szkole podjęła się p. Katarzyna Gogolok.

W dniach 4 - 10 grudnia 2004 odbyła się w Wiedniu wizyta przygotowawcza do projektu na lata 2005-2008. Wzięli w niej udział  przedstawiciele szkół z : Austrii, Belgii, Anglii, Szkocji, Niemiec i Malty. Reprezentantami naszej szkoły były dwie osoby: dyrektor – p. Ewa Ziembik  i koordynator – p. Katarzyna Gogolok.

Celem jej było:

- wybranie szkoły, która pełnić będzie rolę koordynatora projektu

- sprecyzowanie zakresu tematycznego projektu

- opracowanie budżetu

- szczegółowe dopracowanie warunków współpracy

- ustalenie terminów wizyt u swoich partnerów.

Grupa opracowała  program w ramach Projektu Rozwoju Szkół pt.

"Developing health and welfare in European school"

Będzie on realizowany  w latach 2005-2008, a jego głównym celem będzie wymiana doświadczeń i wspólne opracowywanie i wdrażanie metod, rozwiązań organizacyjnych i dydaktycznych w szkołach realizowanych przez kadrę szkolną.

LOGO programu:

WIZYTA W NASZEJ SZKOLE

W dniach 3-8 października odbyła się w naszej szkole wizyta w ramach programu Sokrates-Comenius  ( od tego roku nazwa programu zmieniła się na : „Uczenie się przez całe życie”). Było to kolejne już spotkanie po Belgii, Szkocji, Malcie i Anglii – tym razem u nas.

Gościliśmy delegacje z partnerskich szkół z: Anglii, Szkocji, Niemiec, Belgii i Malty – w sumie 12 osób.

Do tej wizyty przygotowania rozpoczęliśmy jeszcze w czerwcu, gdyż chcieliśmy, żeby była ona wyjątkowa. I tak też się stało.

Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali wspaniałe przedstawienie w języku angielskim pt: „Historia Polski w pigułce”.

Nasi goście zachwyceni byli młodymi aktorami i poziomem języka angielskiego – „…granie sztuki w obcym języku to nie lada sztuka, a wy zrobiliście to doskonale…” – to słowa uznania dyrektora ze szkoły w Szkocji.

Oprócz przedstawienia, uczniowie naszej szkoły zaprezentowali inne swoje umiejętności: sportowe, taneczne i muzyczne.

Nie zabrakło oczywiście naszego tańca narodowego zatańczonego wspaniale przez klasę 3c oraz wesołej zabawy w języku niemieckim przygotowanej przez klasę 3a.

Jak widać wszystko wypadło doskonale i ogromnie się podobało. Nasi goście uwiecznili to wszystko na pamiątkę i oklaskiwali nas gorąco.

Po części artystycznej i zwiedzeniu szkoły cała grupa udała się do sali, aby troszkę popracować.

W piątek wieczorem, przy współudziale Rady Rodziców odbyło się spotkanie w gronie nauczycieli i przedstawicieli rodziców. Nasi goście mogli spróbować specjałów kuchni polskiej i miło spędzić czas. Szczególnie smakowały im gołąbki i bigos, a smak ciast, przygotowanych przez mamy naszych uczniów, wychwalali jeszcze przez kilka dni.

Chcąc lepiej poznać naszą historię, na zakończenie wizyty, nasi goście wraz z koordynatorem programu p. Katarzyną Gogolok, udali się na wycieczkę po Krakowie i okolicach. Zwiedzili tam Wieliczkę, Oświęcim, Wadowice a przede wszystkim sam Kraków. Wszystkimi miejscami byli zauroczeni na tyle, że postanowili tu jeszcze wrócić wraz ze swoimi rodzinami.

Było nam bardzo miło gościć tych wspaniałych ludzi w progach naszej szkoły. Mamy nadzieję, że będzie nam dane się jeszcze kiedyś spotkać, a przyjaźnie zawarte w czasie trwania całego programu, pozostaną na dłużej.

ROK SZKOLNY 2005/2006

Naszymi partnerami ostatecznie zostały szkoły z : Anglii, Belgii, Szkocji, Niemiec i Malty. Jednym z pierwszych zadań tego roku było przygotowanie przez uczniów autoprezentacji w języku angielskim oraz życzeń świątecznych.

Trzecioklasiści przygotowują swoją prezentację.
Ciekawe do którego kraju trafi?

Uczniowie klas szóstych Karolina, Agata, Małgosia i Przemek
na dodatkowych zajęciach z języka angielskiego.

All the participating schools shared information on the education systems in their countries. This information was shared through oral presentation, written work and Powerpoint presentation. All schools also completed work on health education. Children in the different schools wrote health diaries during an agreed week of the year. The diaries took different formats. Schools exchanged diaries so children and teachers could see how healthy the children in the different countries were in a typical week.

Some teachers also completed diaries and exchanged them. It is hoped more teachers will complete diaries in the forthcoming year.

A 'competition' was also run to design a logo for the project. Children from each school submitted designs and a group of teachers from the different schools chose a winning logo.

Children and staff exchanged greetings through the year, such as at Christmas, as well as sharing some information on the history and culture of their towns.

There were two meetings held during the year, in Belgium and Scotland. The meetings were used to plan future work as well as share information and project work.

Overall, the project activities have been very successful. Useful information has been exchanged on the different education systems as well as the types of healthy and unhealthy activities undertaken by children in the different schools through the childrens' diaries. This information will act as a basis for schools to review and trial approaches and activities related to health promotion in their own schools in the next year.

Spotkanie na Malcie 12.11.2006r. - 18.11.2006r.

Budynek szkoły Boisko szkolne

Powitanie przez uczniów