Nasza szkoła

Nasze klasy

Koła zainteresowań

Szkolna Miedza

Programy edukacyjne

Na stronie tej znajdziesz kilka numerów naszej szkolnej gazetki.

 

Szkolna

Miedza

Nr 3  (109) IV 2009 r.

W tym numerze:

 

Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych

Dyrekcji, Nauczycielom, Pracownikom Szkoły

i wszystkim Uczniom

życzymy pogody ducha, zdrowia i radości
oraz wszelkiego dobra!


Fasada budynku PSP nr1 w OpoluKilka słów

o Dniu Otwartym Szkoły

 

 

Nie sposób było nie zauważyć, co działo się w naszej szkole w środę 11 marca. Został wtedy zorganizowany Dzień Otwarty Szkoły. Był to dzień, w którym jak co roku, do naszej szkoły przybyli goście z przedszkoli – być może przyszli uczniowie „jedynki”. Dzieci miały okazję obejrzeć naszą szkołę, poszczególne pomieszczenia, zerknąć na swoich starszych kolegów i oczywiście nauczycieli. Nie zabrakło też atrakcji i niespodzianek. Dzieci uczestniczyły w przeróżnych zajęciach. W auli przez cały dzień odbywały się zajęcia sportowe, a w sali 71 zorganizowano wystawę zwierząt: chomików, papug, szczurów, żółwi, świnek morskich, wśród całej tej menażerii znalazła się także fretka. Goście oglądali także wiele różnych prezentacji uczniowskich i wystaw prac. Każde dziecko otrzymało także „szkolne upominki”. Pomimo, że w szkole panowało małe zamieszanie, gdyż znalazło się w niej znacznie więcej dzieci niż na co dzień, był to bardzo kolorowy i przyjemny dzień.

Marta Telicka, kl. 5b

 

APEL O PRAWACH DZIECKA

Ostatnio w szkolnej auli odbył się apel o prawach dziecka, przygotowany przez grupę uczniów z Koła Polonistycznego. W wesoły sposób nasi koledzy i koleżanki przekazali nam sporo informacji o tym, jakie prawa przysługują najmłodszym, a także jakich praw musimy przestrzegać wobec innych. Dowiedzieliśmy się również, jakie mogą być następstwa, jeśli nie stosujemy się do tych praw. Należy się także pochwała dla widzów, którzy zachowywali dużo lepiej – wzięliśmy sobie do serca uwagi nauczycieli. A za tych, którzy ciągle jeszcze przeszkadzają w czasie występów, trzymamy kciuki, żeby się poprawili.

WIELKANOC

Święta wielkanocne to bardzo szczególne święta. W ten szczególny czas spotykamy się całą rodziną, wspólnie spędzamy czas, bawimy się i śmiejemy. Jest to także okres refleksji i przemyśleń nad naszym życiem. Wiosna i ładna pogoda sprzyja wielkanocnym radościom. W święta przygotowujmy wspaniałe potrawy, przygotowujemy pisanki, stroimy domy i mieszkania oraz składamy sobie życzenia. Po uroczystym niedzielnym śniadaniu stukamy się jajkami i sprawdzamy, które się stłucze. W lany poniedziałek zwany także „śmigusem dyngusem”, oblewamy się wodą. W wielu domach, tak jak i w moim, lany poniedziałek zaczyna się od mokrej pobudki. W Wielkanoc możemy też odpocząć od szkoły. Dobrze mieć kilka wolnych dni. Święta wielkanocne są bardzo przyjemne.

Madzia Oliwa kl.5b

 

WIELKANOCNE WIERSZYKI I ŻYCZENIA

W koszyku - obfitości, w serduszku - miłości, w jajkach - niespodzianek, w dyngusa - wody dzbanek. Oby zdrowie dopisało, jajeczko smakowało, by szyneczka nie tuczyła, atmosfera była miła, a zajączek uśmiechnięty, przyniósł wreszcie te prezenty.

Dwa kurczaczki sie spotkały i pisankę dać nam chciały. Z jajka woda wyleciała, śmigus - dyngus obwieszczała. Wesołego Alleluja!

Malutki baranek ma złote rożki, pilnuje pisanek na trawce z rzeżuszki, gdy nikt nie widzi chorągiewka buja i cicho beczy wesołego Alleluja.

Czas świąteczny, czas radości.
Niechaj w sercu szczęście zagości.
Niechaj spełnią się życzenia:
zdrowia, szczęścia, powodzenia!!!

Kurczaczków Zielonych
Baranków Czerwonych
Bazi Różowych
Pisanek Kolorowych
Dyngusa Tęczowego
I Wszystkiego Dobrego.

Zebrała Marta Telicka, kl. 5b

Wiosenna  krzyżówka

 

 

 

 

                                     1.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           2.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

           

 

           3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                             6.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1.      Wiosenne święta.

2.      Mają żółte lub czerwone kielichy.

3.      Żółte wiosenne kwiaty.

4.      Kolorowe na Wielkanoc.

5.      Wracają do nas na wiosnę.

6.      Niedziela, która rozpoczyna Wielki Tydzień.

 

 

 

 

 

Szkolna

Miedza

Nr 2 (108) X-XI 2008 r.

W tym numerze:

·         Dzień Patrona

·         Szkolny humor

·         Kłopoty z zachowaniem

·         Halloween

 

Halloweenowy konkurs

 

Halloween to święto obchodzone w krajach anglojęzycznych. Nie jest ono bezpośrednio związane z polską kulturą, ale staje się coraz bardziej popularne w całej Europie. A ponieważ my pilnie uczymy się języka angielskiego oraz poznajemy tradycje krajów anglojęzycznych, w szkole zorganizowaliśmy „halloweenowe” konkursy na najładniejszą dynię oraz na najlepiej przebraną klasę. 31 października szkoła zamieniła się w miejsce spotkać czarownic, potworów, wampirów i innych przerażających stworzeń. Było bardzo wesoło, wszyscy dobrze się bawili, a najlepiej przebraną klasą okazała się VIa. Gratulujemy!

Weronika Panek, Marta Telicka, kl. 5b

 

A  gdzie  dobre  maniery? A  gdzie  dobre  maniery?

 

Niestety w ostatnim czasie zachowanie uczniów podczas szkolnych uroczystości pozostawia wiele do życzenia. Gadulstwo i niemądre wybryki zagłuszają apele przygotowywane przez występujących. To bardzo nieładnie, że większość dzieci nie potrafi docenić ciężkiej pracy innych. Apele nie są okazją do „urwania się” z lekcji i „pogadania” sobie z kolegą czy z koleżanką. Wszystkie występy są przygotowywane po to, aby uczcić ważne święta i urozmaicić codzienne lekcje w klasach. Zorganizowanie apelu wymaga wiele wysiłku, a każdy występ na forum szkoły łączy się z ogromnym stresem. Ci, którzy tego nie rozumieją i nie potrafią uszanować, powinni się wstydzić, a może nawet zostać ukarani. Jeśli rzeczywiście tak trudno niektórym wytrzymać w spokoju tych kilkanaście minut, może powinni zostać w klasie i uczyć się, podczas gdy inni bawią się w szkolnej auli? Co więcej wszyscy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że złe zachowanie podczas apeli z całą pewnością wpłynie negatywnie na ocenę z zachowania. Zastanówmy się więc, czy nie powinniśmy zmienić swojej postawy w czasie szkolnych uroczystości. A co jeśli nauczyciele zadecydują, że przez swoje zachowanie, nie zasługujemy na żadne przyjemności w szkole? Miejmy nadzieję, że przy najbliższej okazji uda nam się udowodnić, że jesteśmy dobrze wychowanymi dziećmi i nie przyniesiemy wstydu sobie samym.

 Redakcja „SM”

 

 

Czy chcesz w szkole mieć szacunek?

Na to jeden jest warunek:

Nie zachowuj się jak błazen

Z koczkodanem wzięty razem.

 

DZIEŃ PATRONA NASZEJ SZKOŁY

 W sobotę 11 października obchodziliśmy Dzień Patrona naszej szkoły. Obchody rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, w której uczestniczyli uczniowie i nauczyciele. Po mszy wróciliśmy do szkoły. Następnie w auli szkolnej odbył się apel, przygotowany przez dzieci z koła historycznego. Pani Katarzyna Trojanowska pokazała nam film o żołnierzach walczących w obronie Westerplatte, który przybliżył nam wydarzenia związane z początkiem II wojny światowej oraz pokazał, z jakim poświęceniem żołnierze walczyli z wrogim najeźdźcą. W poniedziałek w ramach Dnia Patrona odbył się konkurs matematyczny „Westerplatte w liczbach” dla klas piątych oraz eliminacje do Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej.

 Ania Kozieł, kl. 5b

 

Nadanie imienia szkole to bardzo ważna uroczystość. Nasza szkoła nosi imię Obrońców Westerplatte od bardzo dawna, ale niedawno takie święto obchodziła Publiczna Szkoła Podstawowa nr 15 w Opolu, która przyjęła imię Królowej Jadwigi. Nasz Poczet Sztandarowy reprezentowany przez Monikę Leśniewską (kl. 6a), Magdalenę Bańkowską (kl. 6b) oraz Łukasza Trojana (kl. 6c) miał zaszczyt uczestniczyć w tej ważnej dla „piętnastki” uroczystości. Apel odbywał się w podniosłej atmosferze. Na widowni zasiadały ważne osobistości, między innymi Prezydent Miasta Opola. Przedstawiciele szkoły powiedzieli, że wybrali Królową Jadwigę na patrona, ponieważ była ona mądra, uczciwa, sprawiedliwa i godna naśladowania. Po apelu mieliśmy przyjemność obejrzeć przedstawienie związane z osobą Królowej Jadwigi.

                                         Magdalena Bańkowska, kl. 6b

SZKOLNY HUMORSZKOLNY HUMORSZKOLNY HUMOR

 

 

Nauczycielka pyta Jasia:

-Dlaczego na ostatnią wywiadówkę                                   

Przyszła twoja babcia?

-Ponieważ babcia jest głucha.

Szkoła jest jak Media Markt: 

powinni tego zabronić!

Na lekcji angielskiego uczeń pyta:

-Proszę pani co to znaczy ‘I don’t know’?

-Nie wiem-mówi.

-No to ja przepraszam, ale kto niby ma wiedzieć?

Nauczycielka sprawdza zadanie domowe.

-Otwórzcie zeszyty... Jagoda, kiedy odrabiasz lekcje?

-Po obiedzie.

-To czemu tej pracy domowej nie odrobiłaś?

-Bo jestem na diecie.

 

P. Lasek, kl. 6a

 

SZKOLNE WIEŚCI
RÓŻNEJ TREŚCI

SZKOLNE WIEŚCI
RÓŻNEJ TREŚCI

 

 

¨       W sobotę 11 października uczniowie z opolskich szkół wyruszyli na rajd do Kamienia Śląskiego. Wśród uczestników była też grupa uczniów naszej „jedynki”. W czasie wyprawy dowiedzieliśmy się mnóstwo ciekawych rzeczy i zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc. Pan przewodnik pokazał nam zaskrońca i opowiedział nam o rzęsorku rzeczku, ciekawym gryzoniu zamieszkującym tereny podmokłe, żywiącym się owadami. Zapoznał nas także z gatunkami wielu wspaniałych roślin i drzew, występujących w naszym województwie. Zwiedziliśmy również Dom św. Jacka.

¨       W czwartek 30 października w szkole rozległy się trzy tajemnicze dzwonki. Dowcip czy awaria? Nikt do końca tego nie wiedział, dopóki nauczyciele nie powiedzieli nam, że jest to znak ewakuacji i że wszyscy w spokoju musimy opuścić budynek. Wyszliśmy ze szkoły, obeszliśmy ją dookoła i wróciliśmy na boisko, gdzie nauczyciele sprawdzili obecność. Na szczęście były to tylko ćwiczenia zorganizowane po to, aby wiedzieć jak zachować się w niebezpiecznej sytuacji - przede wszystkim nie wpadać w panikę, zostawić wszystkie rzeczy w klasie, słuchać tego, co mówi nauczyciel i uważać, żeby się nie zgubić. To bardzo ważne, chodzi o bezpieczeństwo wszystkich znajdujących się w szkole. Oby nigdy taki alarm nie okazał się prawdziwy, ale dobrze wiedzieć, co zrobić, gdy znów w szkole zabrzmią trzy dzwonki.

¨       W październiku w naszej szkole odbyła się dyskoteka. W czasie zabawy można było zdobyć kupon do „Pizza Hut”. DJ zaproponował nam wiele wesołych zabaw: robiliśmy koło i wybieraliśmy kogoś, z kim będziemy tańczyć, chłopcy podnosili i tańczyli z dziewczynami, dedykowaliśmy piosenki swoim koleżankom i kolegom oraz nauczycielom. Bawiliśmy się świetnie i cieszyliśmy się nieziemsko.

¨       29 października uczniowie klasy 4a (Karolina Jerzyk, Weronika Adamowicz, Tomek Czarnik, Kuba Herda i Dominik Kubicz) reprezentowali naszą szkołę w międzyszkolnym konkursie „Twoje zdrowie, w twoich rękach” pod hasłem Nie palcie młodzi, bo wam to szkodzi. Przedstawili inscenizację pt. „Wszystko przez papierosy!” i zajęli III miejsce. Wkrótce zaprezentują scenkę na forum szkoły. Gratulujemy!

 Agnieszka Berest i Patryk Seremak, kl. 4c

 

Adres redakcji: PSP nr 1, pl. I. Daszyńskiego 3, 45-058 Opole, tel./fax (0-77) 454-29-89

 

Szkolna

Miedza

Nr 1 (107) IX 2008 r.

W tym numerze:

 

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Dyrekcji, Nauczycielom oraz Pracownikom Szkoły

życzymy dużo zdrowia, szczęścia, uśmiechu na co dzień

oraz sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.

 

Czego  życzycie  nauczycielom?

 

¨       Nauczycielom życzę, aby dobrze prowadziło się im lekcje w każdej klasie, aby czas pracy nie był męczący i ciężki, pogody ducha, dużo uśmiechu i radości .           Monika Leśniewska, VI a

¨       Cierpliwości do uczniów i podwyżek.                   Paulina Lasek, VIa

¨       Zdrowia, szczęścia w życiu prywatnym, pomyślności, aby uczniowie nie sprawiali dużo kłopotów oraz wyrozumiałości od nich.                                                                    Batrek Forst, VI a

¨       Dobrych kontaktów z uczniami, wytrwałości w trudnych sytuacjach.     Aga Hańbicka, VI a

¨      Życzymy naszym kochanym nauczycielom cierpliwości, aby wytrzymali z nami jak najdłużej, humoru codziennie i pomysłów , że hej!                                         Julia Trojanowska, VI a

                    

Jakim człowiekiem powinien być nauczyciel?

 

¨      Powinien nim być ktoś, kto jest cierpliwy, mądry i zabawny – Roxana Stachowiak

¨      To człowiek uśmiechnięty, miły, dowcipny, ale też wymagający, cierpliwy i ze „złotymi nerwami”- Monika Leśniewska

¨      Człowiek, który chce być dobrym nauczycielem powinien być cierpliwy, mieć dobry układ z dziećmi, mieć dużo pomysłów i dużo chęci- Julia Trojanowska

¨       Powinien być to człowiek zdecydowany, miły i taki, który umie jak najlepiej przekazywać uczniom wiedzę.

          Co jest najtrudniejsze w tym zawodzie

-  wytrzymywać z uczniami, zwłaszcza z tymi krnąbrnymi i okazywanie im cierpliwości-  Julia

-  umieć dobrze nauczać, nauczać na wiele sposobów, aby do wszystkich dotrzeć – Monika

-  nauczanie, tłumaczenie, cierpliwość, poświęcenie - Roxana  

-  najtrudniejsza jest praca w hałasie oraz uspakajanie niegrzecznych uczniów, męczące jest to, że trzeba sprawdzać nieustannie zeszyty, kartkówki,

   sprawdziany - Monika

- trzeba być bardzo wyrozumiałym, mieć dużo cierpliwości – Paulina.

 

PIERWSZAKI NA STARCIE

             Wywiady z pierwszoklasistami
Natalia.: Jak zostałaś przyjęta w szkole przez panią i kolegów?

Wiktoria.: Starsze dzieci dały nam kwiatki.

N.: Który przedmiot polubiłaś najbardziej?

W.: Najbardziej polubiłam matematykę.

N.: Czy lubisz się uczyć?

W.: Bardzo lubię się uczyć, bo nie mam z tym problemu.

N.: Lubisz swoją nauczycielkę?

W.: Tak. Lubię ją bo jest miła i uprzejma.

N.: Co najbardziej Ci się spodobało?

W.: Sklepik z piciem i chipsami.

N.: Co porabiasz w świetlicy?

W.: Bawię się z koleżanką.

N.: Czy jeszcze raz chciałabyś przeżyć pasowanie na ucznia?

W.: Tak , bo lubię takie uroczystości.

N.: To już wszystko dziękuję za niezbędne odpowiedzi.


 
Z Wiktorią Wac z kl. I c rozmawiała Natalia Szewczyk V c	

Kamila: Jak zostaliście przyjęci w szkole przez panią i kolegów ?

Paweł: Dobrze.

Julia: Dobrze.

Kamila: Który przedmiot polubiliście najbardziej?

Paweł: Najbardziej lubię matematykę.

Julia: Najbardziej lubię matematykę i j. polski.

Kamila: Czy lubicie się uczyć?

Paweł: Tak.

Julia: Tak, bo akurat jest dobrze i pani jest miła.

Kamila: Lubicie swoich nauczycieli?

Tak, lubię, pani jest miłą.

Julia: Tak, bo pani jest miła i dzieci ją lubią.

Kamila: Co najbardziej spodobało się Wam w szkole?

Paweł: Najbardziej spodobała mi się świetlica, bo są w niej zabawki.

Julia: Najbardziej podobały mi się koleżanki.

Kamila: Co porabialiście w świetlicy?

Paweł: Bawimy się rano w szachy.

Julia:    Bawimy się w kuchnię!

Kamila: Czy jeszcze raz chcielibyście przeżyć pasowanie na ucznia?

Paweł: Tak, i chciałbym pisać takim ołówkiem.

Julia: Tak, bo jest śmiesznie i miło.

Kamila B. z kl. V c rozmawiała

                                   z Pawłem z kl. I a i Julią z I c

 

 

Wywiad z Panem Juliuszem Truszem

 - Jak się Pan czuje chodząc z różowym tornistrem po szkole?

- Jak teletubiś – Twinky Winky.

- Jakiego ucznia lubi Pan najbardziej i dlaczego?

- Wszystkich bez wyjątku, bo są dobrymi uczniami.

- Dlaczego w tym roku nie ma Pan wychowawstwa? Nie pamięta Pan jakie to przyjemne uczucie, ile wrażeń?

- Bo jestem leniwy J

- Co Pan myśli na temat supermarketu „Biedronka” ?

-A co to jest?! Wiem, że biedroneczki są w kropeczki.

- Co Pan sądzi o klasie VIa?

-Jest taka sama jak ich wychowawczyni (czyt.p.Polit) czyli cudowna!

                                                                        

            P. Lasek i A. Hańbicka kl. VIa



SZKOLNE WIEŚCI
RÓŻNEJ TREŚCI

 

 

¨      - We wrześniu podjęta została decyzja, że w naszej szkole uczniowie nadal będą nosić mundurki. Przypominamy wszystkim o tym obowiązku! I choć nie wszyscy je lubimy, trzeba o nie dbać i pilnować, by nie zginęły. Wszak mundurki są symbolem naszej szkoły!

¨   - Apelujemy do wszystkich uczniów o zachowanie bezpieczeństwa podczas przerw. Nie biegajmy po korytarzach, nie potrącajmy innych, nie krzyczmy bez opamiętania i starajmy się przewidywać konsekwencje naszych zabaw. A kiedy wychodzimy na boisko, nie rzucajmy bezmyślnie kasztanami.  Chodzi o nasze bezpieczeństwo!

¨  - Od początku roku naukę w szkole zakłócają hałasy spowodowane remontem Placu Daszyńskiego. Czasem niestety bardzo nam to przeszkadza, zwłaszcza podczas sprawdzianów. No cóż, musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać na zakończenie uciążliwych robót.  Z drugiego piętra szkoły już widać, że praca budowlańców nie idzie na marne. Plac zmienia się nie do poznania. Wkrótce  będziemy podziwiać nowe widoki. Podobno przebudowany plac ma nawiązywać do przedwojennego wyglądu. Będą pięknie wybrukowane alejki, nowe lampy, które oświetlą „naszą” fontannę i odrestaurowane latarnie. Pojawią sie nowe krzewy i rabaty kwiatowe. Czekamy z niecierpliwością na efekt końcowy.

 Oliwia Kowalska i Patryk Seremak, kl. 4c

Ola Kedziora, kl. 5b

 

Krzyżówka

1.

 

 

 

 

 

 

2.

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1. Który nauczycieli chodzi z różowym tornistrem?  (podaj nazwisko)

2.  Jak ma na imię nasz pan Woźny?

3. Jak nazywa się nowo otwarta galeria handlowa w Opolu?

4. Imię przewodniczącej szkoły.

5. ...Zagrobelny

6. Kto jest patronem naszej szkoły? Obrońcy...

A. Hańbicka, kl.VIA P. Lasek, kl.VIA

     

Adres redakcji: PSP nr 1, pl. I. Daszyńskiego 3, 45-058 Opole, tel./fax (0-77) 454-29-89

 

 

 

 

Szkolna

   Miedza  

 

Pisemko dla uczniów

PSP nr 1 w Opolu

Nr 3 (104) XII 2007 r.

         Cena: 0,20 zł.

 

W TYM NUMERZE:

·         JESZCZE O ANDRZEJKACH

·         SZKOLNY KLUB EUROPEJSKI

·         KULTURALNE ZACHOWANIE NASZĄ WIZYTÓWKĄ

·         MIKOŁAJKI

·         NADCHODZI BOŻE NARODZENIE

 

Z okazji nadchodzących świąt Bożego Narodzenia

oraz Nowego Roku 2008,

wszystkim Nauczycielom, Pracownikom Szkoły,

Rodzicom i Uczniom

życzymy wszystkiego najlepszego!

 

ANDRZEJKOWA ZABAWA

 

 

Pod koniec listopada wszystkie klasy uczestniczyły w zabawie andrzejkowej, zorganizowanej w MDK. Była okazja, żeby się wystroić, pobawić przy muzyce i przy okazji powróżyć. Można było wziąć udział w konkursach i wygrać słodkie nagrody – lizaki i batoniki. Większość z nas dobrze się bawiło, choć nie zabrakło też maruderów, którzy uparli się, że klasowe andrzejki spędzą siedząc na krzesełkach. A szkoda. Przecież do wspólnej zabawy wystarczy trochę dobrych chęci… Podczas andrzejek był też mały poczęstunek, który dodał nam energii do dalszych szaleństw. Szkoda, że zabawa tak szybko się skończyła i musieliśmy wracać do szkoły. Teraz z niecierpliwością czekamy na zabawy karnawałowe. Liczymy na równie sympatyczną atmosferę.

Natalia Sawicka, kl. 5b

Przy wigilijnym stole

 

Ponieważ święta zbliżają się wielkimi krokami, dziewczynki z klasy 4b opowiedziały nam jak spędzają ten wyjątkowy dzień w swoich domach:

Wigilię spędzamy u mojej babci. Tam zasiadamy do wspólnej kolacji. Najpierw dzielimy się opłatkiem i składamy sobie życzenia. Na stole znajduje się barszcz z uszkami, ryba, pierogi i ciasto, pod obrusem leży trochę sianka. Podczas kolacji ja i moja kuzynka śpiewamy kolędy. Po wigilii jedziemy do domu, gdzie pod choinką czekają na mnie prezenty.

Agata Gryszkiewicz

Co roku wigilię spędzamy u babci Teresy. Razem z nami do stołu zasiada druga babcia, Zofia. Najpierw modlimy się przy stole i dzielimy się opłatkiem. Do stołu podaje się przeróżne potrawy, takie jak: barszcz z uszkami, ryba, kompot z suszonych owoców, pierogi. Potem dostajemy prezenty – zazwyczaj jest to mała zabawka i słodycze. Kiedy już nacieszymy się prezentami, ubieramy choinkę. Wigilię spędzamy radośnie i miło.

Ania Kozieł

Moja rodzina zasiada do wigilijnego stołu, gdy zaświeci pierwsza gwiazdka. Wspólnie spożywamy barszcz z uszkami, rybę, kapustę z grochem, makówkę, kutię, śledzie i pierogi z grzybami. Po kolacji razem z siostrą odpakowujemy długo oczekiwane prezenty. Bardzo lubię  święta Bożego Narodzenia.

Weronika Panek  

Kulturalne zachowanie 
naszą wizytówką

 

 

Niedawno w szkolnej auli odbyły się dwa apele, na których uczniowie naszej szkoły niestety nie popisali się dobrym zachowaniem. Wstyd się przyznać! Pani Dyrektor bardzo ostro zwróciła nam wszystkim uwagę. I miała rację. Krzyki w auli i ciągłe rozmowy zagłuszały to, co przygotowali występujący. To naprawdę nie było miłe. Powinniśmy okazywać więcej szacunku tym, którzy dla nas występują. Nie każdy ma odwagę wyjść na środek auli i przed całą szkołą pokazać swoje umiejętności. Ponadto Pani Dyrektor zwróciła uwagę na te dzieci, które nie noszą mundurków. Przypomniała wszystkim, że to nasz obowiązek. Pokazała nam także, w jaki sposób mamy siadać w auli, gdy zbieramy się na apelach. Teraz każda klasa ma swoje wyznaczone miejsce. Wkrótce odbędą się szkolne jasełka. Będzie więc okazja zrehabilitować się i pokazać, że stać nas na kulturalne zachowanie.

Powinniśmy także pamiętać o utrzymaniu porządku w salach lekcyjnych i na korytarzach szkolnych. Apelujemy więc do wszystkich uczniów! Zasuńcie krzesła wychodząc z sali, pozbierajcie papierki, zetrzyjcie tablicę! Pamiętajcie, że po was do sali wchodzi kolejna klasa, a wszystkim nam miło by było wchodzić do czystych pomieszczeń. No i pamiętajcie o kartonikach po mleku! Nie zostawiajcie ich gdzie popadnie, bo niedługo zasypią nas śmieci!

Czy chcesz w szkole mieć szacunek?

Na to jeden jest warunek:

Nie zachowuj się jak błazen,

Z koczkodanem wzięty razem.

Magda Oliwa, Agata Gryszkiewicz, kl. 4b

 

Stowarzyszenie Myślących Europejczyków

 

W naszej szkole działa Klub Europejski o nazwie Stowarzyszenie Myślących Europejczyków (SME). Na naszych spotkaniach uczymy się o Europie, organizujemy różne konkursy oraz przedstawienia. Od stycznia nasza szkoła weźmie udział w programie „Nasza szkoła w Unii Europejskiej”. Dzięki temu w szkole będą organizowane pikniki europejskie, warsztaty i spotkania z ciekawymi ludźmi.

Ostatnio uczestniczyliśmy w spotkaniu Klubów Europejskich, które miało miejsce w Urzędzie Marszałkowskim. Dowiedzieliśmy się tam dużo o programach „Młodzież w Europie” i „Socrates Comenius”. Wzięliśmy udział w konkursie na przedstawienie o tematyce europejskiej. Co prawda nie wywalczyliśmy sobie nagrody, ale mieliśmy okazję zobaczyć inne przedstawienia poruszające temat, co zmieniło się w Opolu od czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Zajęcia SME odbywają się w środy od godziny 13.40 do 15.20. Naszym opiekunem jest Pani Katarzyna Trojanowska. Serdecznie wszystkich zapraszamy.

Nina Pałgan i Martyna Mikoda, kl. 6b

 

SZKOLNE  WIEŚCI
RÓŻNEJ  TREŚCI

Oprac. Ola Kędziora, kl. 4b, Daria Zielińska, kl. 6b, Martyna Nawrocka, kl. 5b

 

 

 

 

Szkolna

Miedza

Skład redakcji: Daria Zielińska, Martyna Mikoda, Justyna Cudna, Nina Pałgan, Kasia Czerwiak, Weronika Panek, Agata Gryszkiewicz, Agata Hrycaj, Magda Oliwa, Ola Kędziora, Ula Halek, Martyna Dobrowolska, Ines Machner, Natalia Sawicka, Jagoda Tomala

Opiekun redakcji: mgr Ludwina Wyderka

Dwumiesięcznik

Adres redakcji: PSP nr 1, pl. I. Daszyńskiego 3, 45-058 Opole, tel./fax (0-77) 454-29-89

sp1opole.wodip.opole.pl

 

 

Szkolna

  Miedza

 

Pisemko dla uczniów

PSP nr 1 w Opolu

Nr 14 (103) X 2007r.

   

W TYM NUMERZE:

·         SPOTKANIE Z KEVINEM AISTONEM

·         GOŚCIE Z ZAGRANICY

·         DZIEŃ NAUCZYCIELA

·         HALLOWEEN

 

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Dyrekcji, Nauczycielom oraz Pracownikom Szkoły

życzymy dużo zdrowia, szczęścia, uśmiechu na co dzień

oraz sukcesów w życiu prywatnym i zawodowym.

 

 Redakcja „SM”

Październik był miesiącem bogatym w wydarzenia. W tym numerze zamieściliśmy relacje z tego, co działo się w szkole. Nie wiemy jednak, co działo się w Waszych klasach, dlatego zachęcamy Was, abyście informowali nas o tym, co ciekawego robicie. Piszcie, a my umieścimy informacje w gazetce.  Zależy nam na tym, abyśmy wspólnie tworzyli „Szkolną Miedzę”.

 

Zapraszamy do współpracy!

SPOTKANIE Z GWIAZDĄ

Niedawno naszą szkołę odwiedził Kevin Aiston, znany strażak z programu „Europa da się lubić”. Na spotkanie musieliśmy czekać prawie całą lekcję, bo gościa zatrzymały inne obowiązki, ale wreszcie do nas przybył. Kevin opowiadał nam o sobie, o tym jak uczył się języka polskiego oraz udzielał odpowiedzi na nasze pytania. Z wykształcenia jest chemikiem, zajmował się minerałami. Pochwalił się nam także pierścionkiem, który sam zrobił. Był bardzo wesoły, żartował i ciągle się do nas uśmiechał. Gdy tylko uczniowie usłyszeli, że Kevin będzie rozdawał autografy, rzucili się na niego z karteczkami. Na szczęście Pani Dyrektor wraz z innymi nauczycielami przybyła z odsieczą i zrobiła porządek. Po 20 minutach wszyscy otrzymali upragnione autografy i z zadowoleniem powróciliśmy na lekcje.

Natalia Sawicka, 5b

 

HALLOWEEN

 

 

Halloween to święto obchodzone w krajach anglojęzycznych. Co roku na lekcjach języka angielskiego rozmawiamy na temat Halloween i w ten sposób uczymy się o kulturze Wielkiej Brytanii. Święto to jest niezwykle atrakcyjne dla dzieci, bo w tym dniu można przebierać się za duchy, czarownice i potwory. W szkole również postanowiliśmy zorganizować „halloweenową uroczystość”. W środę odbyło się przedstawienie dla klas I-III przygotowane przez uczniów klasy 4a. Piosenki śpiewały także dzieci z innych klas. Zabawna dekoracja tworzyła niezapomniany nastrój. Wszyscy dobrze się bawili.

Ines Macher, 5b

 

 

 

SOCRATES COMENIUS

W „JEDYNCE”

 

Na początku października w naszej szkole miało miejsce szczególne spotkanie. W ramach programu Sokrates Comenius odwiedzili nas nauczyciele ze szkół partnerskich ze Szkocji, Anglii, Belgii, Malty i Niemiec. Do tego spotkania przygotowywaliśmy się od początku roku szkolnego. Nasza szkoła została pięknie przystrojona. Wycinaliśmy kolorowe dekoracje, wykonywaliśmy gazetki ścienne, własnoręcznie przygotowywaliśmy drobne upominki dla gości. W czwartek i w piątek goście zwiedzali szkołę i obserwowali jak pracujemy. My witaliśmy ich w naszych klasach i prezentowaliśmy nasze umiejętności. Mieliśmy także okazje porozmawiać z gośćmi w języku angielskim. Najważniejszym punktem programu był występ artystyczny przygotowany specjalnie dla gości. W piątek przedstawiliśmy spektakl teatralny „Historia Polski w pigułce” oraz przeróżne występy artystyczne i sportowe. Przygotowany przez uczniów program bardzo wszystkim się podobał, a nasze zdjęcia mogliśmy podziwiać na stronach internetowych „Gazety Wyborczej”.

Weronika Panek, 4b

DZIEŃ  NAUCZYCIELA

 

Dzień Nauczyciela w naszej szkole obchodziliśmy 12 października. Przez cały dzień składaliśmy życzenia naszym nauczycielom oraz wręczaliśmy kwiaty. O godzinie 13.00 odbyła się uroczystość dla wszystkich nauczycieli, również tych, którzy odeszli już na emeryturę. Przybyłych gości powitała Pani Dyrektor. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, który został nagrodzony gromkimi brawami. Goście podziwiali przedstawienie historyczne, taniec towarzyski i nowoczesny, gimnastykę artystyczną oraz prezentację muzyczną. Ogłoszono także wyniki wyborów na Super Goga. „Nauczycielem kumplem” został tradycyjnie pan Juliusz Trusz, „nauczycielem kosą” pan Andrzej Szolc, chociaż pani Anna Dubiel również była bliska zdobycia tego tytułu. Panią Dorotę Polit-Szczotkę zaś ogłoszono „nauczycielem mistrzem”. Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Zdjęcia z uroczystości można oglądać w gablocie.

Ula Halek, Martyna Dobrowolska, 5b

SZKOLNE  WIEŚCI
RÓŻNEJ  TREŚCI

 

 

 

 

 

ü  Konkurs plastyczny „Moje hobby, mój świat” – technika dowolna, prace można składać do końca listopada u Asi Sieradzkiej i Ani Kraczkowskiej

ü  Konkurs literacki na opowiadanie o tematyce fantastycznej – prace składamy do 7 grudnia u Niny Pałgan, Martyny Mikody i Darii Zielińskiej Fragmenty najciekawszych prac opublikujemy na łamach gazetki.

Na zwycięzców czekają słodkie nagrody. Zapraszamy!

Oprac. Daria Zielińska, Nina Pałgan, 6b

Szkolna

Miedza

 

 

Skład redakcji: Roksana Haręża, Asia Piersisk, Kasia Tutka, Kasia Czerwiak, Ania Kraczkowska, Asia Sieradzka, Daria Zielińska, Ania Stasch, Ania Rzęsikowska, Natalia Sawicka, Justyna Cudna, Łukasz Chmielewski, Nina Pałgan, Martyna Mikoda

Opiekun redakcji: mgr Ludwina Wyderka

 

 

Dwumiesięcznik

Adres redakcji: PSP nr 1, pl. I. Daszyńskiego 3, 45-068 Opole, tel./fax (0-77) 454-28-89